max1
09 فروردین 1402 - 12:59

تمایل زلنسکی برای دیدار با رئیس جمهور چین

رئیس جمهوری اوکراین از این مسئله ابراز نگرانی کرد که کی‌یف در صورت شکست ارتش در نبرد آرتموفسک (به نام اوکراینی باخموت) با اعمال فشار جامعه بین المللی و مردم این کشور برای سازش با روسیه مواجه خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»،  ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین امروز، چهارشنبه،در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که اگر نیروهای مسلح اوکراین در جبهه آرتموفسک (به نام اوکراینی باخموت) شکست بخورند، جامعه بین‌الملل و مردم این کشور فعالانه مقامات رسمی کی‌یف  را به سمت سازش با روسیه سوق خواهند داد. 

طبق این اطلاعات، زلنسکی بر این عقیده است که اگر نیروهای اوکراینی شهر آرتموفسک را از دست بدهند، فشار شدیدی بر کی‌یف، هم از سوی جامعه بین‌المللی و هم در داخل کشورش وارد خواهد شد، در حالی که اکنون او چنین فشاری را احساس نمی‌کند.  وی همچنین تاکید کرد که هرگونه شکست نظامی در حال حاضر می‌تواند وضعیت رزمی نیروهای مسلح اوکراین را تضعیف کند.

این آژانس خبری یادآور شده که سخنان رئیس جمهوری اوکراین گویای این واقعیت است که از دست دادن آرتموفسک برای کی‌یف "بیشتر یک شکست سیاسی پرهزینه خواهد بود تا یک شکست تاکتیکی نظامی".

اعلام آمادگی زلنسکی برای دیدار با شی جین پینگ

رئیس جمهوری اوکراین همچنین در بخش دیگری از  در مصاحبه با آسوشیتدپرس، آمادگی خود برای دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین را اعلام کرد.

وی گفت: « ما آماده ایم رهبر چین را در اینجا ملاقات کنیم. من می خواهم با او صحبت کنم.» 

ولادیمیر زلنسکی همچنین یادآور شد که در کل سال 2022 هیچ ارتباطی با شی جین پینگ نداشته است.

وزارت خارجه چین:  اطلاعاتی در مورد دیدار احتمالی زلنسکی و شی جین پینگ نداریم

در این رابطه، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در نشست خبری امروز، چهارشنبه، در تفسیر سخنان زلنسکی درباره تمایل به دیدار با شی جین پینگ، اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی در مورد دیدار احتمالی بین  رئیس جمهوری اوکراین و  رئیس جمهوری چین ندارد. وی گفت: «چین در رابطه با روند اوضاع در اوکراین با همه طرف‌ها، از جمله مقامات کی‌یف، ارتباط برقرار می‌کند. ولی در خصوص جزئیات خاص این تماسها، من هیچ اطلاعاتی ندارم که بتوانم ارائه کنم.»

چند روز قبل، روزنامه فایننشال تایمز نوشت که اتحادیه اروپا، پس از سفر رئیس جمهوری چین به مسکو، وی را برای برقراری تماس و گفتگو با ولادیمیر زلنسکی تحت فشار قرار داده است. همانطور که این روزنامه اشاره کرده، اتحادیه اروپا از  مقامات پکن انتظار دارد که نه تنها با روسیه، بلکه با اوکراین نیز تعامل داشته باشد.

 
در عین حال، میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر زلنسکی، اعتراف کرد که تلاشهایی برای انجام مذاکراتی بین رهبران اوکراین و چین صورت گرفته، ولی به دلیل موضع گیری طرف چینی، مشکلات خاصی در سازمان دهی این مذاکرات وجود دارد. به  عقیده وی، پکن هنوز برای خود مشخص نکرده که  آیا آماده انجام یک ماموریت حفظ صلح است یا خیر.

پیش از این، جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده در  مسائل امنیت ملی، به درخواست مقامات واشنگتن از شی جین پینگ برای برقراری تماس مستقیم با زلنسکی اشاره کرده و یادآور شد که این اقدام به ایجاد تعادل در دیدگاه پکن در خصوص بحران اوکراین کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116198